Inovacije u parodontologiji i pogled u budućnost
U blogu koleginice Andree (link) imali smo priliku da pročitamo njene utiske sa prvog Periodana, događaja u organizaciji Udruženja parodontologa Srbije, odrzanog u Novemberu 2024. Pred PerioDan videla sam da program obećava – zanimljive i aktuelne teme, vrhunski predavači i prilika za razmenu iskustava sa kolegama iz struke.

Posebno sam se radovala predavanju profesorke Mie Rakić, čije ime mi je odavno poznato. Njena impozantna biografija me je oduševila, a pre samog skupa sam preuzela nekoliko njenih naučnih radova kako bih se bliže upoznala sa njenim istraživanjima. Međutim, i pored svih priprema, kada je predavanje završeno, nisam bila sigurna da sam u potpunosti razumela sve o čemu je govorila.
Sve što nam je profesorka predstavila delovalo je kao naučna fantastika – biomarkeri, veštačka inteligencija, algoritmi i parodontologija u istoj rečenici? Delovalo je revolucionarno, ali i pomalo zastrašujuće.
Kada sam razgovarala sa koleginicama, shvatila sam da svi delimo istu dilemu – da li će ove inovacije ikada zaživeti kod nas i koliko su one zaista primenljive u svakodnevnoj praksi?
Podkast epizoda stiže u pomoċ
Nekoliko nedelja kasnije u Decembru 2024., na Zubcast podkastu, objavljena je epizoda koja je za mene bila možda i najiščekivanija – gost je bila upravo prof. dr Mia Rakić. Uzbuđenje je bilo tim veće jer smo Jovana (voditeljke podkasta) i ja mesecima unazad razgovarale o tome koliko je važno snimiti podkast sa parodontolozima i omogućiti širem auditorijumu uvid u inovacije koje se dešavaju u ovoj oblasti.
Jovana je postavljala odlična pitanja, a profesorka je imala dovoljno vremena da detaljno objasni sve ono što mi je na predavanju delovalo previše kompleksno. Tek tada sam shvatila koliko insistiranje na personalizovanoj parodontologiji ima smisla – svaka terapija treba da bude prilagođena specifičnim potrebama pacijenta, a biomarkeri nam daju uvid u podatke koji nadilaze klinički pregled i mogu značajno uticati na odluke koje donosimo.
Sve postaje jasnije
Kada se govori o algoritmima i veštačkoj inteligenciji u parodontologiji, osnovna ideja nije da se kliničar zameni tehnologijom, već da se objedine anamnestički, klinički i biološki podaci kako bi se dobila što preciznija dijagnostika i terapijski plan. AI sistemi analiziraju ogroman broj podataka, prepoznaju zakonitosti i na osnovu prethodnih iskustava predlažu optimalan tretman. Ipak, krajnju odluku donosi isključivo kliničar, oslanjajući se na svoje znanje i iskustvo.
Ova epizoda mi je razjasnila mnogo toga, ali je otvorila i nova pitanja. Gde smo mi trenutno u odnosu na ove inovacije? Kada će personalizovana parodontologija postati standard u našoj praksi?
Jedno je sigurno – budućnost je već tu, a na nama je da budemo spremni da je dočekamo.