Šta je PCM i zašto svaki stomatolog treba da ga zna?
Ekspertiza i pacijenti
I dok svi pohađamo iste stručne kurseve, simpozijume i kongrese, hajde da se vratimo par koraka unazad i da se prisetimo studija.
Često nam najveći izazov na ispitu nije bio manjak znanja, već kojeg ćemo profesora “izvući”.
Danas dok radimo, vrlo je slično. Često nam mnogo manje muke zadaje stručni problem u odnosu ne neke pacijente koje smatramo “teškima” ili kolege sa kojima teško uspevamo da pronađemo zajednički jezik.
Process Communication Model (PCM)
Kako je stomatologija vrlo kompetetivno polje i potrebno je izdvojiti se u očima pacijenta, evo i nečeg novog, a i te kako korisnog u našoj struci:
Process Communication Model (PCM) dolazi nam iz jedne od najpopularnijih grana psihologije i uči nas o tome da postoji 6 tipova ličnosti u svima nama, da je jedan uvek najdominantniji u datom trenutku, i ono najvažnije – kako da prepoznamo koji tip ličnosti je najizraženiji i kako da u skladu sa tim komuniciramo sa kim.

Ostanite do kraja – tu je i komunikacioni trik za jedan od 6 tipova.
Tipovi pacijenata
Prisetite se onih pacijenata koji postavljaju puno pitanja, znači im da čuju unapred svaki detalj, da znaju tačno šta u kom momentu radite i svih narednih 5 termina kada ćete se videti.
Tu su i oni koji uvek dođu sa spremnom šalom, vicem i nadimcima za sve u ordinaciji.
Hajde sada zamislite sve one pacijente koji dolaze sa nekim znakom pažnje za vas, zahvalnošću što ste ih primili baš danas i pitanjima kako ste i kako su vaši članovi porodice i ostatak tima
Postoje i oni pacijenti koji su tihi, povučeni, kratko odgovaraju na pitanja i izbegavaju dublju komunikaciju i pitanja.
Nadaleko poznati tu su i oni pacijenti koji samouvereno dolaze i ono što im je najvažnije da tretman bude kratak i brz, da ne detaljišete puno. Neretko se i sprijatelje sa nekim već u čekaonici.
Takođe, ne zaboravimo i one koji najviše vole da diskutuju o važnim svetskim pitanjima, politici, stavovima i vrednostima danas.
Prepoznali ste svih 6, zar ne?

Praktičan primer
Sigurno iz prve znate i imate pred sobom sliku svakog od njih. Neki od njih vam prijaju i radujete se ponovnom susretu, a za neke biste voleli da su se preselili u drugi grad ili našli novog stomatologa.
Šta Vama to praktično znači?
Uvek volim da dam primer i iz ličnog iskustva, pa evo i malog trika i lekcije koju sam ja naučila na teži način:
Postoje tipovi ličnosti koji ne vole pitanja i gomilu informacija!
Kada Vam je u stolici bazni promoter, dakle “pacijenti koji samouvereno dolaze i ono što im je najvažnije da tretman bude kratak i brz” – ne detaljišite.
Ukratko mu recite šta dobija samim tretmanom, postavljajte samo pitanja koja su anamnestički neophodna, vrlo je verovatno da ga se ne tiče vaš deo posla i klinička ekspertiza niti svaka faza rada - zakažite više kraćih termina (obožavaju dinamiku i promenu mesta pa ćete ih dodatno kupiti). Svako nepotrebno pitanje i detalj će pacijenta uvesti dublje u stres.
Uspešna komunikacija sa PCM pristupom
Naučili smo toliko stručnih stvari, hajde da naučimo i kako sa kim da komuniciramo, funkcionišemo i da se ne ježimo kada vidimo ime nekog pacijenta u zakazivaču, nego da svoju komunikaciju prilagodimo njima kako bismo bili što efikasniji.
Kada naučimo PCM imamo ključ u rukama za uspešnu komunikaciju sa svakim pacijentom i članom tima.